Turystyka grecka

Atrakcje turystyczne w Grecji – miejsca, które musisz odwiedzić!

Planując wczasy w Grecji zastanawiamy się, które miejsca byłyby warte do odwiedzenia. Ten kraj jest pełen interesujących i wspaniałych zabytków, które działają na turystów jak magnes i przyciągają ich swoją atrakcyjnością. Poniżej zebraliśmy najważniejsze fakty i informacje oraz zestawienie kilku przykładowych atrakcji turystycznych, o których musisz wiedzieć wybierając się na wakacje do tego kraju.

Czy w Grecji spotkamy jeszcze obostrzenia związane z pandemią Covid-19?

Wyjeżdżając na wczasy do Grecji musimy posiadać informację o tym, czy w tym kraju nadal obowiązują obostrzenia dotyczące pandemii i jak one wyglądają lub czy możemy normalnie odbyć pobyt bez żadnych przepisów. Od niedawna grecki rząd zniósł nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu jednak nadal ten przepis obowiązuje w pomieszczeniach zamkniętych takich jak sklepy, kościoły czy restauracje. Za nieprzestrzeganie tego obowiązku grozi nam kara grzywny od 300 euro. Nie wolno nam zasłaniać naszych twarzy chustami, przyłbicami lub szalikami. Ten kraj zniósł również wymóg mówiący o posiadaniu paszportu związanego z Covid-19. Nie mamy również obowiązku wykonywania testów covidowych czy też wypełniania formularzy lokalizacyjnych. U podróżnych, którzy zarazili się wirusem i ich test wyszedł pozytywny muszą poddać się 5 dniowej izolacji. Jeśli objawy zarażenia nie występują przez co najmniej 24h istnieje możliwość zwolnienia z odbycia kwarantanny.

Jaka jest kuchnia grecka i jakimi daniami regionalnymi może pochwalić się ten kraj?

Wyjeżdżając na wakacje do Grecji turyści muszą przygotować się na świeże i bogate smakowo dania. Grecy słyną z jednej z najsmaczniejszych kuchni na świecie. Wykorzystuje się w niej świeże, lokalne składniki takie jak na przykład pomidory, owoce morze, oliwę z oliwek oraz różne rodzaje ryb i mięsa.

4 najsmaczniejsze dania, które koniecznie musisz spróbować odbywając wczasy w Grecji

Jedzenie w Grecji jest uważane za bardzo ważny element kultury tego kraju. Grecy wola stawiać na proste i domowe potrawy. Jest bardzo dużo potraw, które naprawdę warto spróbować przebywając w tym kraju. My przedstawimy kilka z nich.

Moussaka

Moussaka

Moussaka jest to danie, które jest typowym przykładem kuchni greckiej. Jest to jedna z najsmaczniejszych dan tego kraju. Robi się je poprzez układania warstw obsmażonego, pomidorów oraz mielonego mięsa. Czasami dodaje się również do tej potrawy warstwę ziemniaków pokrojonych w plastry. W Grecji moussake podaje się na ciepło aczkolwiek w niektórych krajach jest ona podawana na zimno.

Tzatziki

To popularny Grecki dip i sos,tzatziki składa się z solonego jogurtu zmieszanego z ogórkami, czosnkiem, solą i oliwą z oliwek. Tzatziki możemy spotkać w restauracjach Greckich często podawany jest z innymi sosami lub jako oddzielna przystawka.

Gyros

Jest idealnym daniem które jest podawane na imprezach, może wydawać się ze jest podobny do kebaba aczkolwiek są różnice między nimi. Grecki gyros jest głównie z wieprzowiny i kurczaka. Mięso podaje się z kręconego pionowego rożna lub jest gotowane. Następnie podawane jest z pitą, pomidorem, sałatą, cebulą i tzatziki. Do zestawy dostaniecie tez frytki lub ziemniaki.

Baklava

To najpopularniejszy Grecki deser. Jest łatwo dostępna i można ja dostać w restauracji oraz w sklepie. Baklava to połączenie najpopularniejszych składników greckich miód, orzechy, ciasto filo. Do greckiej Baklavy dodaje się tez cynamon. Baklava jest na bazie orzechów włoskich i miodu natomiast w Turcji ba bazie i syropu klonowego.

Kultura Grecji

Niepowtarzalna kultura grecka ma swoje źródło w wieloletniej historii, która pozostawiła ślady i przez lata kształtowała greckie zwyczaje i tradycje. Wszyscy pozostawiali po sobie ślady, które możemy podziwiać po dzień dzisiejszy: Bizantyjczycy – kościoły i klasztory, Wenecjanie – fortece w Nauplionie i Methoni na Peloponezie, Frankowie – zamki na szczytach skał. Liczne są także ślady po Rzymianach, Arabach, Słowianach, Albańczykach i Włochach. Najwyraźniej widać jednak wpływ Turków Osmańskich, zwłaszcza na tutejsza muzykę, kuchnie, język i styl życia. O ile wpływy te miały istotne znaczenie, nie można zapominać o dziedzictwie kulturowym Starożytnej Grecji, szczególnie ważnym w kształtowaniu się jej podstawowych wartości.

Tradycyjny taniec i muzyka

Grecy to naród wesoły, rozśpiewany i roztańczony. Taniec towarzyszy Grekom zarówno podczas różnych świat i tradycyjnych uroczystości, jak i codziennego życia.  W Grecji znanych jest 150 lokalnych i regionalnych tańców. Szczególnie słynny jest taniec zorba.

Festiwale i święta

Kalendarz grecki wypełniony jest różnorodnymi świętami i festiwalami. Tradycja biesiadowania ma swoje źródło w starożytności, kiedy organizowano huczne zabawy na część bogów. Obecnie przeważająca ilość podobnych wydarzeń organizowana jest przez Kościół Prawosławny, który aktywnie uczestniczy w życiu społeczno-kulturalnym. Szczególnie istotnym świętem w greckim kalendarzu jest Wielkanoc i Święto Zaśnięcia Bogurodzicy, które odbywa się 15 sierpnia. Hucznie obchodzony jest również karnawał, a zwłaszcza ostatni tydzień przed Wielkim Postem.

Religia w Grecji

Większość mieszkańców Grecji jest wyznawcami prawosławnego Autokefalicznego Kościoła Greckiego
prawosławie: 87,1%,
ateizm: ok. 9%
islam: 1,5%,
katolicyzm: 0,61%,
protestantyzm: 0,54%,
Świadkowie Jehowy: 0,26%,
judaizm: 0,05%.

Jaki jest język grecki?

Język grecki przede wszystkim jest niepowtarzalnym językiem i co ciekawe, jedynym naturalnym językiem helleńskim, który nie wymarł. Sama nazwa została wymyślona przez Rzymian, Grecy bowiem mówili o nim “język helleński”.Jest to bardzo ładny i ciekawy język. Pierwszą kwestią, dla nas nieco skomplikowaną, stanowi alfabet, który odbiega od klasycznego stosowanego w kulturze łacińskiej. Występują w nim specyficzne litery, których należy się nauczyć w pierwszej kolejności, jeśli chce się coś przeczytać. Jeśli chodzi o wymowę, to większość głosek w Polsce wymawia się podobnie, z kilkoma dodatkowymi głoskami charakterystycznymi dla Grecji. Przykładowo: Η η- ήτα [ita] wymawia się jak polskie “i”, jak w słowie ήλιος [iljos] – słońce albo Φ φ-φι [fi] wymawia się jak “f” i pojawia się w słowie φως [fos] – światło. Język grecki zawiera także dwuznaki, czyli połączenia liter, które czyta się nieco inaczej, jak na przykład ευ [ew] (w słowie Ευρώπη [ewropi] – Europa), γχ [nch] (w słowie άγχος [anchos] – stres), τζ [dz] (w słowie τζάμι [dzami] – szyba). Śledząc grecki alfabet, można zauważyć również, że istnieje możliwość zapisu konkretnych głosek na kilka sposobów, np. “o” można zapisać jako Ο ο lub Ω ω, “e” może być Ε ε lub Αι αι, a “i” funkcjonuje aż na pięć sposobów – Η η, Ι ι, Υ υ, Ει ει oraz Οι οι. W języku greckim ważny jest także akcent, o czym warto pamiętać, ponieważ niewłaściwe zaakcentowanie wyrazu potrafi diametralnie zmienić jego znaczenie. Oprócz tych elementów język grecki posiada gramatykę, którą po prostu trzeba opanować. W Grecji, zwłaszcza w regionach najchętniej odwiedzanych przez turystów, wielu mieszkańców mówi również po angielsku, niemiecku i francusku, więc jeśli znasz te języki, będziesz mógł dogadać się bez żadnego problemu. Wysiłek włożony w naukę greckich słówek to sposób na okazanie szacunku wobec Greków, ale również pierwszy krok do pełnego zanurzenia się w greckim doświadczeniu. Warto również zauważyć, że termin „język grecki” jest mało precyzyjny, ponieważ może się odnosić do kilku faz rozwojowych języka, z których każda posiada własną nazwę. W długiej historii greki można w dużym uproszczeniu wyróżnić następujące fazy rozwoju:

  • Greka mykeńska- najstarsze stadium rozwoju greki, używana na Krecie i Półwyspie Peloponeskim miedzy XVI a XI w. p.n.e.
  • Greka archaiczna- wczesne stadium rozwoju, używana w Helladzie w okresie ciemnym, po upadku cywilizacji mykeńskiej, znana przede wszystkim z dzieł Homera
  • Greka klasyczna- język silnie zróżnicowany dialektalnie, używany w okresie Starożytnej Grecji (500-350 p.n.e.) jest to najważniejszy z języków starożytności.
  • Greka koine- greka wspólna, używana w okresie od ok. 350 r. p.n.e. do 3000 r. n.e, powstała w wyniku wymieszania się różnych dialektów greki klasycznej z łaciną.
  • Język nowogrecki, inaczej demotyk- używany współcześnie, głównie na terytorium Grecji i Cypru; oprócz standardu literackiego w grece nowożytnej występuje szereg dialektów, w dużym stopniu wzajemnie zrozumiałych.

Meteory jednym z najciekawszych atrakcji greckich

Greckie Meteory są najbardziej malowniczymi formacjami skalnymi na świecie Meteory- masyw skał z piaskowca i zlepieńca w środkowej Grecji na północno-zachodnim krańcu równiny tesalskiej w okolicy miasta Kalambaka. Skały osiągają wysokość do 540 m n.p.m. W okresie W okresie od XIV do XVI wieku wybudowano 24 klasztory, każdy na osobnej skale. Obecnie 6 z nich jest zamieszkałych i udostępnionych do zwiedzania. Są to cztery klasztory męskie: Wielki Meteor, Warłama, Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Świętej Trójcy – oraz dwa klasztory żeńskie: Świętego Szczepana i Rusanu. Po cofnięciu się wód z powodu trzęsienia ziemi, w monolicie utwardzonym z osadów jakie przez tysiące lat wznosiło jezioro powstały liczne pęknięcia i rysy. Z czasem skały zaczynały się rozwarstwiać, dochodziły do tego procesy erozji, które ostatecznie utworzyły odseparowane głazy i kominy skalne nazywane Meteorami. Najwyższe z wyrastających w górę skał mają ponad 500 metrów wysokości. Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Klasztory dostępne dla zwiedzających: Wielki Meteor, Megalo Meteoro Klasztor Warłama, Moni Warlaam Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados Klasztor Rusanu, Moni Roussanou (znany też jako Klasztor św. Barbary, Ajia Warwara) Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa. Wstęp do każdego klasztoru wynosi 3,00€. W klasztorach wymagany jest odpowiedni strój zakrycie ramion oraz kolan. Nie wszystkie pomieszczenia są dostępne dla zwiedzających. W klasztorach wielu miejscach nie wolno robić zdjęć wyjątkiem są dziedzińce i pomieszczenia przygotowane dla turystów W środku powinniśmy być cicho i szanujemy mnichów oraz mniszki.

Riwiera olimpijska

Riwiera Olimpijska to nieuznawana oficjalnie za krainę geograficzną. Określa się tak pas plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej Morza Egejskiego

Riwiera Olimpijska jest wspaniałym wyborem dla odpoczynku, możemy również uprawiać sporty wodne, górskie, spacery, triathlony. Riwiera ta posiada ogrom wspaniałych krajobrazów, które sprawiają, że chcemy od razu wyciągać aparaty fotograficzne.

Co warto zobaczyć?

  • Meteory(klasztory)
  • Wąwóz Enipeas
  • Saloniki
  • Dolina Tempi
  • Plaża nad Morzem Egejskim
  • Litochoro
  • Prionia

Riwiera Olimpijska skrywa w sobie mnóstwo legend i historii które warto poznać dzięki odwiedzaniu muzeum oraz słynnych miejsc wraz z przewodnikiem który opowie nam ciekawostki danego miejsca.