EKOLOGIA

Fotowoltaika To dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Jest ona uważana od wielu lat za doskonałą alternatywę dla tradycyjnie wytwarzanego prądu. Do fotowoltaiki zachęcają ludzi ceny jest to o wiele tańsze od publicznych lub prywatnych usług energetycznych. Kolejnym punktem zachęcającym ludzi do korzystania z niej jest brak negatywnego wpływu na środowisko. Zaletami instalacji: • niezależność od stałych podwyżek cen za prąd, • możliwość sprzedaży nadwyżek zgromadzonej energii, • zerowa emisja CO₂ przy stałej produkcji prądu, • gwarancja na instalację fotowoltaiczna na 25 lat – w przypadku paneli dobrej jakości okres prawidłowego funkcjonowania to nawet 40 lat, • nieograniczony dostęp do energii słonecznej.

Segregacja odpadów Segregacja odpadów to podział na grupy śmieci, które można przetworzyć ponownie, segregacja ta pozwala na ograniczenie zanieczyszczeń szkodliwych, trudno ulegających rozkładowi odpadów, zużycia surowców naturalnych. Najlepszym sposobem na segregację odpadów jest umieszczanie poszczególnych grup pozostałości w poszczególnych pojemnikach: • niebieski – papier • zielony – szkło • żółty – metale/tworzywa sztuczne • brązowy – bioodpady • czarny – odpady zmieszane.

Recykling Celem recyklingu jest ograniczenie zużycia surowców naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Dzięki recyklingowi można odzyskiwać surowce z odpadów oraz wykorzystać je ponownie do produkcji nowych towarów. Dzięki odzyskowi surowców wtórnych przede wszystkim zredukowane są koszty składowisk odpadów. W ponad 80% recykling jest najefektywniejszą metodą pozbywania się odpadów z gospodarstw domowych.

Biopaliwa Biopaliwa to paliwa, które są uzyskane drogą przetworzenia produktów roślinnych i zwierzęcych. Dzielimy je na biopaliwa stałe, ciekłe i gazowe. Jeżeli chodzi o paliwa stałe, mówimy o produktach takich jak: bele siana, brykiety, pellet lub inne przetworzone odpady roślinne. Biopaliwa ciekłe są otrzymywane w drodze fermentacji alkoholowej bądź olejów roślinnych. Biopaliwa gazowe (na przykład biogaz) powstaje w wyniku fermentacji beztlenowej odpadów rolniczej produkcji zwierzęcej. Biopaliwa można podzielić jeszcze w inny sposób, a mianowicie na: pierwszą, drugą i trzecią generację. • Pierwszej generacji (konwencjonalne) – są produkowane z bardzo prymitywnych materiałów: cukru, skrobi lub oleju roślinnego • Drugiej generacji (ulepszone) – produkowane z trwałego surowca. Jest ona określana m.in. z perspektywy dostępności surowca, wpływu na emisję gazów oraz na zużycie terenu. Opracowuje się obecnie wiele biopaliw tej generacji, np.: etanol, biowodór, biometanol. • Trzeciej generacji – są to paliwa produkowane z glonów i innych mikroorganizmów. Produkcja biopaliwa z glonów jest obecnie najbardziej wydajna. Półproduktem takiej hodowli glonów jest białko i tlen. Efektywność tego rodzaju paliwa jest 30 razy większa niż jakiegokolwiek innego rodzaju. Zastosowanie biopaliw w dzisiejszym świecie jest dość szerokie, a z każdym rokiem i rozwijaniu się technologii będzie się zwiększać. Możemy je spotkać w transporcie (silniki zasilane biopaliwami), urządzeniach, których używamy na co dzień, takich jak kosiarki do trawy, medycynie (ogniwa biopaliwowe mają potencjał do zasilania urządzeń medycznych), do ogrzewania budynków (paliwo grzewcze). Dzięki temu, że biopaliwa mają niską emisję dwutlenku węgla, jest ono bezpieczną alternatywą dla istniejących silników samochodowych. Ta technologia jest w stanie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i mniejszego wykorzystania paliw kopalnych. Może ono w przyszłości również stworzyć miejsca pracy i znacząco poprawić gospodarkę. Jeżeli wzrost produkcji i zużycia biopaliw byłby na tyle duży, mógłby on według naukowców zmienić krajobraz przemysłowy na potrzeby konsumentów na rynkach paliwowych.

Słowo “smog” to mieszanka angielskich słów: “smoke”, czyli “dym” oraz “fog”, czyli “mgła”. Znaczenie tego słowa na świecie rozpowszechniło się na określając te neutralne zjawisko tak zwanej sztucznej mgły, która jest zjawiskiem wywołanym przez działania człowieka i ingerencję w świat przyrody. Dwoma głównymi rodzajami smogu. Tak zwany Los Angeles który powstaje w letnich miesiącach roku a spotkać go można głównie w strefach subtropikalnych. Drugim rodzajem jest smog Londyński spotykany bardziej w umiarkowanej strefie klimatycznej. Powstający głównie od listopada do stycznia Przyczyny: – Coraz większa liczba samochodów – Fabryki – Palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi Skutki zanieczyszczeń powietrza(smog): – pojawianie się alergii oraz astmy – niewydolność oddechowa – spadek odporności organizmu – choroby układu krwionośnego oraz serca – choroby nowotworowe.

Klimat to zespół zjawisk i warunków pogodowych, które są charakterystyczne dla danego obszaru. Ustala się go na podstawie wieloletnich, różnorodnych obserwacji takich jak pomiary temperatury, opady atmosferyczne i wiatr uśredniany w skali miesiąca lub dłuższego czasu. Klimat na Ziemii kształtują trzy podstawowe procesy klimatotwórcze: obieg ciepła, obieg wody i krążenie powietrza, oraz czynniki geograficzne: układ lądów i oceanów, wysokość n.p.m. W Grecji panuje klimat podzwrotnikowy srodziemnomorski. Charakteryzuje się on długimi, suchymi i gorącymi latami (typowa, średnia temperatura latem wynosi ok. 30 – 34° C) oraz łagodnymi, wilgotnymi zimami (średnia temperatura w zimę wynosi ok. 13 – 14° C).

Energia odnawialna – możemy pozyskać z wiatru, promieniowania słonecznego, wody, surowców odnawialnych oraz gruntów. W przeciwieństwie do paliw kopalnianych zasoby te są większości z tych źródeł są nieograniczone i nic nie kosztują.

Promieniowanie UV – ultrafiolet, nadfiolet, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie nadfioletowe (skrót UV). Zakresy promieniowania ultrafioletowego: skrajny – długość fali: 10–121 nm – daleki – długość fali: 122–200 nm – pośredni – długość fali: 200–300 nm – bliski – długość fali: 300–400 nm

Rodzaje promieniowania UV:

– UV-C – długość fali: 100–280 nm – UV-B – długość fali: 280–315 nm – UV-A – długość fali: 315–380 nm.

Zanieczyszczenie środowiska – powstaje ono na wskutek dostawania się nadmiernej ilość toksyn i materii do wody, powietrza lub gleby, które przekraczają standardy dla dozwolonego stężenia tych substancji.

Biosfera – obejmuje hydrosferę, litosferę i atmosferę gdzie występują organizmy żywe. Biosfera dzieli się na trzy strefy:

Fitosfera – jest strefą życia roślin

Zoosfera – jest strefą życia zwierząt

Antroposfera – strefa kuli ziemskiej gdzie żyje człowiek