Olimp

Jego najwyższy szczyt Mitikas wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m. Inne szczyty to Skolio (2911 m n.p.m.), Stefani (2909 m n.p.m.), Skala (2866 m n.p.m.), Touba (2785 m n.p.m.). Masyw znajduje się między dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską. Na zachodzie i południowym zachodzie kończy się pionowymi ścianami o wysokości do 500 metrów. Z północnych urwisk najwyższa jest ściana Skolio, licząca 400 metrów. Deniwelacja między centrum Litochoro a głównym szczytem Olimpu wynosi 2620 metrów.

Masyw Olimpu zbudowany jest z dolno jurajskich (liasowych) skał osadowych powstałych w płytkim morzu epikontynentalnym. Około milion lat temu, w epoce lodowcowej, masyw Olimpu był zlodowacony, czego pozostałością są cyrki lodowcowe.

olimp

Mitologia Olimpu

Zeus (także Dzeus, stgr. Ζεύς Zeús, nowogr. Δίας Días, łac. Iupiter, Iuppiter) – w mitologii greckiej najwyższy z bogów. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa. Brat Hestii, Demeter, Hery (również jej mąż), Posejdona i Hadesa. Władca nieba i ziemi, nazywany „ojcem bogów i ludzi”. Jego atrybutami były pioruny, orzeł i tarcza zwana egidą. W mitologii rzymskiej Zeus identyfikowany jest z Jowiszem.

Posejdon (stgr. Ποσειδῶν Poseidōn, łac. Neptunus) – w mitologii greckiej bóg mórz, jezior, rzek, trzęsień ziemi, żeglarzy, rybaków. Syn Kronosa i Rei. Młodszy brat Hadesa, Hery, Demeter i Hestii, starszy brat Zeusa, mąż Amfitryty. Przedstawiany z trójzębem, (który był jego atrybutem) na rydwanie ciągniętym przez hippokampy, w towarzystwie trytonów, ichtiocentaurów. 

Hades (także Pluton; gr. Ἅιδης/ᾍδης Háidēs, Ἀίδης Áidēs, Ἀΐδης Aḯdēs ‘niewidzialny’, łac. Pluto) – w mitologii greckiej bóg podziemnego świata zmarłych. Z czasem zaczęto również nazywać jego krainę Hadesem. Hades był bogiem świata podziemnego i zmarłych; nazywany był także Plutonem (gr. Πλούτων Ploútōn, od wyrazu πλοῦτος ploûtos – „bogactwo”) i pod tym imieniem występował w mitologii rzymskiej (łac. Pluto). 

Pozostali bogowie Olimpu

Afrodyta

W mitologii greckiej bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów.

Apollo

Patron poezji i muzyki. Syn Zeusa i Leto. Apollo był najprzystojniejszym męskim bogiem spośród greckich bóstw. Smukły, o złotych lokach, onieśmielał spojrzeniem swoich średnio niebieskawych oczu.

ares

Ares

Syn Zeusa i Hery. Bóg wojny, jego atrybutami były miecz, zbroja i tarcza.

artemida

Artemida

Artemida - bogini łowów, zwierząt i roślinności, uznawano ją również jako boginię księżyca i śmierci. Jej atrybutami były łuk, strzały i kołczan.

atena

Atena

Atena - bogini mądrości, sztuki oraz opiekunka miast. Jako atrybuty posiadała włócznię, tarczę i sowę.

Hefajstos

Hefajstos - Syn Hery, Jest on opiekunem rękodzielników i kowali. Jego atrybutami są młot i kowadło. W mitologii własnoręcznie wykuwał pioruny Zeusowi i naprawiał zbroje bogów.

Hera

Hera - Żona Zeusa, patronka małżeństw, macierzyństwa i rodziny. Zazwyczaj ukazywana na obrazach i posągach z pawiem i owocem granatu.

Hermes

Bóg podróżnych, kupców, pasterzy, złodziei i handlu. Syn Zeusa. Jego atrybutami są sandały i kapelusz ze skrzydłami.

Hestia

Hestia - siostra Zeusa, opiekunka ogniska domowego, nowożeńców i sierot. Reprezentowała moralną ideę czystości i trwałości rodzinnego życia.